ساخت یکی از دارو های گران قیمت ضد سرطان در گروه شیمی دانشگاه ارومیه

 

استخراج و بومی سازی یکی از دارو های گران قیمت ضد سرطان در گروه شیمی دانشگاه اورمیه 

داروی ضد سرطان بوسولفان که اخیرا وزارت بهداشت کمبود آن را در کشور اعلام کرده بود، پس از ماه‌ها تلاش شبانه‌روزی توسط دکتر نادر نوروزی پسیان عضو هیات علمی دانشکده شیمی دانشگاه ارومیه با درجه خلوص بسیار بالا ساخته شد. قیمت این دارو سال گذشته ششصد هزار تومان اعلام شده بود که با بومی‌سازی آن، قیمت به دویست‌هزار تومان کاهش خواهد یافت.

دکتر نوروزی از وزارت بهداشت تقاضای عاجزانه کرده است که به تولید انبوه این دارو کمک کند. باید از وزارت بهداشت کمک به تولید انبوه این دارو را مطالبه کرد کافی است .

متاسفانه مافیای واردات، همیشه یک مانع بزرگ در برابر تولید داخلی بوده و به شیوه‌های گوناگون در مسیر تولید سنگ‌اندازی کرده است تا راه واردات باز باشد..

به گزارش ایسنا، این دارو که با نام تجاری مایلران و بوسولفکس شناخته می‌شود در انحصار کشور آمریکا و فرانسه بوده و یکی از داروهای گران قیمت ضد سرطان است که توسط دکتر نوروزی بومی‌سازی شده و می‌تواند به تولید انبوه برسد.

دکتر نوروزی در این خصوص گفت: وزارت بهداشت از مراکز دانشگاهی و برجسته علمی درخواست تولید ۱۶۰ قلم داروی حیاتی را کرده بود که داروی بوسولفان یکی از آنها بود و با کمک خداوند و پس از ماه‌ها تلاش، این دارو که جهت درمان لوسمی ملونید مزمن استفاده می‌شود با موفقیت کامل تولید شد.

وی با تشکر از حمایت‌های رییس دانشکده شیمی دانشگاه ارومیه از نتایج پژوهشی استادان بویژه نتایج مربوط به این دارو گفت: از مسئولان وزارت بهداشت تقاضای عاجزانه دارم جهت بومی‌سازی و تولید انبوه این داروی کمیاب و کمک به سلامت جامعه حمایت‌های لازم را اعمال کنند.

بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت علوم، دکتر نوروزی تصریح کرد: قیمت این دارو در سال پیش، ۶ میلیون ریال توسط سازمان تامین اجتماعی عنوان شده بود که با بومی‌سازی آن، این قیمت به یک چهارم قیمت فعلی کاهش می‌یابد و دیگر انحصار آن در اختیار چند کشور خاص نیست که در روزهای تحریم نگران آن باشیم.

 

لینک خبر: http://www.aftabir.com/news/article/view/2018/11/03/1999965